Дубенські історичні пам’ятки руйнуються

Луцька брама_голУ Дубні руйнуються пам’ятки історії та архітектури

Дубно – місто багате на історичні та архітектурні пам’ятки. Однією з найвизначніших окрас міста є Луцька брама. Дуже прикро за те в якому стані знаходиться будівля: вікна вибиті, вода розмиває все більше стіни приміщення, цегла поступово руйнується. Увагу не лише туристів, а й людей, які проїжджають через Дубно, Луцька брама не просто не привертає, а й відлякує. Цю архітектурну пам’ятку, так як і Замок могли б відвідувати туристи, тим самим приносити кошти в місцевий бюджет, які можна використати для відновлення інших туристичних об’єктів. Проте, місцева влада та керівництво Державного історико-культурного заповідника міста Дубно (на балансі якого знаходиться) не можуть вирішити хто має відновлювати Луцьку браму та де взяти гроші для цього.

Якщо поринути в історію, то Луцька брама – рідкісний зразок оборонної споруди – баpбакану, що ніде в Україні, крім Волині, не зустрічається. Звів Луцьку браму приблизно в першій половині ХVI ст. архітектор Якуб Мадлайн за вказівкою князя Олександра Заславського.

В 1785 році браму перебудовано. Під час першої перебудови, був замурований проїзд через браму, а вулицю проклали поряд з південного боку. Був розібраний аттик, надбудований третій поверх, влаштовано бійниці і віконні прорізи. Здійснено перепланування інтер’єру. Захисна споруда перетворилась у маловиразну будівлю, яка відрізнялась від інших хіба шо неймовірною товщиною стін (до двох метрів). Наприкінці XVIII століття там збиралася масонська ложа під верховенством князя Михайла Любомирського. Луцька брама слугувала і митницею. Оскільки це був єдиний вхід до Дубна із західного боку, то не міг її оминути ніхто з тих, хто в’їжджав у місто або проїжджав його. У 1920-1930-х роках у будівлі Луцької брами розташовувався польський військовий комісаріат. А в період німецької окупації Луцька брама слугувала в’язницею для цивільного населення. Тут утримували українську інтелігенцію, членів ОУН-УПА, підозрюваних у приналежності до єврейської нації та інших заручників. У радянські часи тут знаходилися різні державні установи. Крім того, від брами походить назва колишнього дубенського передмістя – Забрама.

(275)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

1 Response

  1. 29 Жовтня, 2019

    […] руйнувань – не лише від природи, а й людей, про що писали ЗМІ. У 2018 році, наприклад, в будівлі була пожежа. А ще […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.