До реконструкції очисних про Ікву мають подумати дубенчани (фото)

У Дубні знову говорили про збереження річки та реконструкцію очисних споруд
На засіданні круглого столу 22 жовтня в міській раді обговорювали не лише проблему райлікарні, а й збереження річки Іква. У перерві між питаннями допомоги в нардепа просили освітяни (через припинення ремонту басейну Дубенська ЗОШ № 7 може лишитись без опалення взимку). На засідання, окрім народного депутата та відповідальних посадовців, завітали активісти екоклубу та науковці.
Останні, викладачі Національного університету водного господарства та природокористування, презентували результати роботи, які вони вже демонстрували кілька разів, про що писав Інформаційний портал м. Дубно тут. Працівники міської ради представили проект реконструкції очисних споруд, оскільки теперішні споруди застарілі й не справляються з об’ємом стоків, а відповідно не очищають їх повністю.
«Дубно виготовило проектно-кошторисну документацію, вартість якої складає 1,6 млн, є експертиза, дозволи і весь пакет документів. Вартість реконструкції та розширення очисних споруд на сьогодні складає 390 млн грн. Як Ви розумієте, це власні доходи міста за рік, а тому ми неспроможні розпочати й завершити реконструкцію. Тому треба залучати абсолютно всі джерела обласного бюджету, державного бюджету, а про цю проблему треба було волати ще вчора», – зазначила заступниця міського голови Ольга Ляшенко.

Та надала слово начальнику управління житлово-комунального господарства. Ілля Онисько розповів, що очисні споруди перенавантажені в 1,5 рази, не розраховані на сучасні хімічні мийні засоби. А також деталізував у чому полягає реконструкція очисних (збільшення потужності до 10000 м3), етапи, процес, технології очищення стоків. При реалізації проекту передбачене фізико-хімічне очищення для нейтралізації сполук азоту і фосфору. А ще приєднання мікрорайону Цукрового заводу, рідкі відходи мешканців якого навіть не транспортуються на очисні. Зараз місто каналізоване центральною каналізацією тільки на 40%.
Під час обговорення підняли питання несанкціонованих скидів у річку дубенчанами та будівництво септиків без дна, стоки з яких йдуть напряму в землю.
«Якщо в нас немає зараз можливості – коштів чи чогось іншого – реалізувати цей проект (проект реконструкції очисних) містом, значить Ви повинні обговорити це з громадою. Що Ви хочете? Що Ви зробите, аби річка була чиста? Провести громадське слухання і запитати: «Ви хочете, щоб Іква відновилась чи ні? Якщо хочте, то будьте готові. Влада міська працює, обласна, депутат, вся країна працює, щоб реалізувати проект. Але будьте добрі паралельно, щоб все, що Ви робите – не текло в річку. Це не відновить екосистему та екологію річки в цілому, – сказав Олександр Аліксійчук. – Ніхто не відкидає необхідності цього проекту (показуючи на проект реконструкції та розширення очисних), але й ніхто не повинен відкидати необхідності впорядкувати приватні стоки, в тому числі стоки з підприємств».

На що в міській раді відповіли, що штрафують недобросовісних містян, які зливають нечистоти в Ікву. Вже склали понад 40 протоколів.
«Ключове питання – це дотримання Водного кодексу, основне це господарські заходи. Треба фільтрувати джерела забруднення, які можуть надходити як поверхневим, так і підземним шляхом (формуються саме через відкриті септики), тому дуже важливо комплексно дивитись на питання. І починати розробляти такий механізм, який би діяв при найменших затратах, орієнтуючись на першочерговість», – зауважив професор з НУВГП.
Коли ж активісти екоклубу вказали на необхідність побудови локальних очисних на підприємствах, Ольга Ляшенко зазначила, що проект реконструкції передбачає очистку стоків Дубномолоко і вирішується частка співфінансування товариством у реалізації проекту.

Підсумували зустріч тим, що треба зустрітись представникам трьох областей (Львівській, Тернопільській та Рівненській), де протікає Іква. А басейнові ради Млинова і Дубна переформатувати в єдине об’єднання.

(137)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.