Децентралізація та її перші результати на Рівненщині

децентралізація круглий стілПро об’єднання громад та перші результати у Рівненській області говорили на круглому столі

24 грудня у залі Дубенської РДА відбувся круглий стіл щодо об’єднання громад. Присутні зібрались аби поговорити про децентралізацію та її перші результати у Рівненській області. Участь в круглому столі взяли голова Дубенської РДА Парфенюк Ю.В., голова Дубенської районної ради Козак О.В., директор Офісу реформ у Рівненській області Сивий Р.П., директор Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України» Горецький О., експерт Офісу реформ Курилас В.В., адвокат Глотов М., Підлозцівський сільський голова Костюкевич М.О., а також сільські голови, депутати, посадовці з райдержадміністрації, районної ради, представники ініціативних груп та ЗМІ.

Отож, всього по Україні уже є 159 об’єднаних громад, з них на Рівненщині – 5, зокрема Підлозцівська (Млинівський район), Клесівська (Сарненський район), Миляцька (Дубровицький район), Бугринська та Бабинська у Гощанському районі. Щодо Дубенщини, то єдина громада, що готова об’єднуватись – Вербська. До її складу увійдуть Вербська, Птицька та Стовпецька сільські ради. Крім того, Радивилівська сама ініціює об’єднання.

«На Дубенщині немає жодної об’єднаної громади. І оскільки 25 жовтня у нас пройшли вибори, то з кількістю громад мають визначитись новообрані голови та депутатський склад», – сказав Сивий Р.П.

Наприклад, 92% населення сіл Зелене та Бортниця (до цього часу Іваннівська сільська рада) проголосували за об’єднання в Привільненську громаду, проте цього зробити вони поки що не можуть. Як зазначив директор Офісу реформ, Кабмін вирішив, що не можна розірвати одну сільську раду. На Дубенщині існує ще низка проблем для об’єднання. Так, наприклад, Рачин та Тараканів не хочуть об’єднуватись у громаду із центром у Дубні. Плосківська сільська рада, попри своє бажання, не межує територіально із Дубном.

«Ми не знаємо скільки землі має належати кожному селу», – додав Руслан Сивий.

Директор Офісу реформ у Рівненській області разом із головою об’єднаної Підлозцівської сільської ради їздили в Польщу, Люблінське воєводство переймати досвід їхнього об’єднання, який є найбільш актуальним для України. І чим більша об’єднана громада, тим більше вона отримуватиме.

Адвокат, керівник правових програм Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України», Микола Глотов розповів про те, що буде завтра, тобто після об’єднання. Якщо приймуть проект закону «Про префектів», то в Україні будуть громади, райони та регіони (області теперішні). Строк повноважень депутатів складатиме 4 роки. Префекти не впливатимуть на формування, виконання та використання бюджетів та фактично виконуватимуть функції прокуратури.

Перевагами від об’єднання сільських рад в громаду поділився голова Підлозцівської об’єднаної територіальної громади Микола Костюкевич. Він розповів, що на освіту та медицину громада отримала значно більше коштів. «Якщо раніше нам виділяли 20 літрів бензину, то тепер у планах – закупити пальне та ліки для швидкої», – додав він.

Він сказав, що у громаді стабільно виплачується зарплата, оплачуються енергоносії. І в подальшому, можливо, об’єднаються із іншими сільськими радами. Адже люди побачили перші плюси об’єднання.

«Нам складніше, бо ми перші. І не завжди законодавство попереду. Але як вчора сказав депутат уже об’єднаної громади «ми побачили зрушення», – зазначив Микола Костюкевич.

Після закінчення круглого столу присутні задавали питання, проте найбільше їх було до голови об’єднаної територіальної громади.

(28)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.